Fluid Transfer Systems

Kros Automotive has the origins in REPKA Rubber company founded in 1990 in Çerkezköy town of Tekirdağ city in order to produce rubber-based hoses for automotive industry. By 1996, having delivered rubber hoses to OEM customers, our company made changes in its product and production system in order to meet the ever changing and increasingly demanding customer expectations. In this respect, by 2002, our company began production of fluid transfer systems for OEM customers. In 2006, upon the investment decision held in Kutahya city, our company continued its activities as KROS AUTOMOTIVE. The first phase of the Kutahya factory investment (500 m²) is completed in 2009. In parallel with growth in business volume, the second phase of the factory building (4500 m²) is constructed in 2013.

In 2014, a modern logistic center is established in North Rhine Westphalia (NRW) in Germany in order to meet logistical requirements. From this center, shipments are delivered in accordance with JIT requirements of our customers.

Almost entire production of Kros Automotive is allocated to meet the requirements of OEM customers. Especially, European Automotive companies included among our major customers. In addition to OEM customers, our company produces for the Tier-1 companies in the automotive industry.

With its consistently increasing employment opportunities over the years, Kros Automotive is one of the most important employment generating companies. Being adamant on growing under the vision of becoming the top 500 industrial company of Turkey, our company intents and is dedicated to be one of the leading companies in the industry with its modern plant, productive and flexible production and management processes and consistently increasing customer satisfaction.
Kros Otomotiv Sürekli Başarı İlkesiKros Otomotiv, Repka A.Ş. adı ile otomotiv pazarına esnek hortumlar üretmek için Çerkezköy Sanayi bölgesinde, 1990 yılında kurulmuştur. Yıllar içerisinde Repka firması geliştirmiş olduğu direk tedarik yapısı ile yerel ve Avrupalı otomotiv üreticilerine hizmet vermiştir. 1996 yılında yerel OEM müşterilerine ilk kauçuk hortum sevkiyatını gerçekleştirmiş olan firma, kalite seviyesini sürekli arttırarak 2002 yılında Volkswagen grubu içerisinde vakum hatları tedarikçisi olmuştur.

Kütahya Fabrikası ile Büyüme Stratejisi Kütahya’da yatırım kararı ile birlikte firma bir dönüşüm ve büyüme yapısı içerisine girmiştir. 2006 yılında başlatılan Kütahya fabrikası yatırımı, 2009 yılında tamamlanmış ve Repka firması bu dönüşüm ile birlikte Kros Otomotiv adını almıştır. Büyük bir başarı ile birlikte 2010 yılında DPF hatlarının Volkswagen gruba ilk sevkiyatı gerçekleşmiştir. 2012 yılından Avrupa pazarının ötesine geçilerek Volkswagen Brezilya için üretim yapılmaya başlanmıştır. Farklı ürün grupları ve farklı pazarlarda çalışma başarısı sonrasında 2013 yılında Ar-Ge merkezi kurulmuş ve başarılı işlere imza atılmıştır. 2015 yılında ise yakıt hatları üretimi için Volkswagen’den malzeme onayı alınmıştır. Kros Otomotiv firmasının bu büyüme stratejisi farklı ürün grupları ve farklı ülkelerdeki yatırımlar ile devam etmektedir.

Lojistik Merkezi ile Tam Zamanında Teslimat Felsefesi 2014 yılında Almanya’nın Neuss şehrine bağlı Grevenbroich kasabasında modern Lojistik gereksinimlerini karşılayacak bir lojistik merkezi kurulmuştur. Bu merkezden müşterilerimizin JIT ihtiyaçlarına uygun olarak sevkiyat gerçekleştirilmektedir.

Premium Ürün Grubu ve Müşteriler ile ÇalışmaKros Otomotiv müşteri grubunu %95 oranında OEM müşterileri oluşturmaktadır. Bunların içerisinde Volkswagen grubunun içerisinde yer alan Audi, Porsche, Lamborghini, Bentley, Skoda, Seat ve bunun gibi grup fabrikaları yer almaktadır. Bunun haricinde Daimler-Mercedes Benz ile çalışılmaktadır. Firmanın önümüzdeki dönem stratejileri içerisinde yeni OEM’ler ve yeni ürün grupları ile çalışma yer almaktadır. Bu müşterileri haricinde firma Tier-1 olarak Cohline, Wabco, Denso v.b. firmalarına üretim yapmaktadır.

Sürekli Gelişen İnsan Kaynağı ve Üretim AltyapısıKros Otomotiv firması yıllar içerisinde sürekli artan istihdam potansiyeli ile Kütahya’da en önemli istihdam yaratan firmalardan birisidir. Firmamız bölgede yatırım yapan ilk otomotiv firması olma özelliğine sahiptir. Sürekli gelişen ve yenilenen üretim ekipmanları ve ürün yapısıyla önümüzdeki senelerde de gelişimini aynı şekilde sürdürecektir.


Our Mission: Our company is a company which develops and produces diverse range of products and systems, notably of fluid transfer systems, in the automotive industry, is competitive and customer-oriented, has human health and environmental awareness, focuses on employee satisfaction, qualified human resource and supply chain as well as closely keeps abreast with and applies technological advancements, has a change-receptive culture and management system oriented to excellence.

Our Vision: In 2020, our company will be a corporation, which carries out its activities in automotive industry, listed among the top 500 industrialist of Istanbul Chamber of Industry, is competitive, produces with dynamic workforce under reliable and environment-friendly conditions, has a personnel competence equipped with advanced communication, managerial and development skills, ensures productivity with processes and system infrastructure, managerial principles driven with targets.

kros-kurumsal-3
kros-2
kros-3
kros-kurumsal-10-a
kros-kurumsal-6
kros-kurumsal-8
kros-kurumsal-9
kros-kurumsal-001
kros-kurumsal-002
kros-kurumsal-003
kros-kurumsal-004
kros-kurumsal-005
kros-kurumsal-006
kros-kurumsal-007
kros-kurumsal-008
kros-kurumsal-009
kros-kurumsal-010
kros-kurumsal-011
kros-kurumsal-013
kros-kurumsal-014