KROS Otomotiv, modern tesisinde sürekli artan müşteri beklentilerini karşılamak amacıyla sektörün gerektirdiği yüksek teknolojiye sahip yatırımları ile üretim yapmaktadır. Ana üretim prosesleri:

KAUÇUK EKSTRÜZYON VE ŞEKİLLENDİRME: İleri teknoloji ve otomasyonun kullanıldığı ekstrüzyon hatlarında, tek veya çok katlı, örgülü veya örgüsüz kauçuk hortumlar üretilir. Değişik geometrik yapıya göre şekillendirilen hortumlar, proses otomasyonuna sahip otoklavlarda vulkanizasyon işlemine tabi tutulurlar.

POLİAMİD EKSTRÜZYON VE ŞEKİLLENDİRME: Otomobil üzerinde muhtelif akışkan transfer sistemlerinde kullanılan düz/şekilli, sert/yumuşak poliamid boruların üretimi, otomatik kontrol sistemleri ile yönlendirilen ekstrüzyon hatlarında yapılır. Özel kalıplama yöntemleri şekillendirilir.

METAL BORU ŞEKİLLENDİRME: Değişik ölçülerdeki çelik ve alüminyum borular tam ve yarı otomatik büküm makineleri aracılığıyla şekillendirilir, punto, gaz altı kaynakları ve sert lehimleme (brazing) işlemleri yüksek teknolojili makine parkında gerçekleştirilir.

MONTAJ: Firmamız bünyesinde üretilen kauçuk hortumlar, poliamid ve çelik borular, diğer satınalma parçaları ile birlikte araç üzerinde akışkan iletiminde görev yapacak şekilde montajlanırlar. Montaj hatlarından çıkan ürünler sızdırmazlık ve akış kontrolü için dijital kameralar ile donatılmış özel masalarda test edilerek fonksiyonları garanti altına alınır.

Araç üzerinde yapacağı fonksiyonun gereği, özel temizlik kriterine sahip ürünlerin montaj ve test işlemleri, diğer üretim proseslerinden tamamen izole edilmiş, havada asılı parçacık miktarı, ısısı, nemi ve basıncı sürekli kontrol altında tutulan özel bir üretim ortamında gerçekleştirilir. Bu özel üretim alanında, elektrostatik yüklere karşı hassas malzemelerin zarar görmemesi için elektrostatik yük boşaltım (ESD) özelliği de sağlanmıştır.

POLİÜRETAN KAPLAMA: Müşteri resimlerinde tanımlanmış, çok özel geometriye sahip, küçük gramajlı ancak geniş yüzey alanlı özel tip yüksek teknolojili poliüretan kaplama yapılır.